5 отзывов
Sunny Stream становится SOLENSY. Еще больше энергосберегающих решений для вашего дома и бизнеса
+380 показать номер
+380 показать номер

Як вибрати правильне місце для встановлення сонячної електростанції

Як вибрати правильне місце для встановлення сонячної електростанції

 

Як правило, є два основні способи монтажу: даховий та наземний. Перед тим, як остаточно вибрати, куди краще монтувати панелі, слід врахувати ряд умов.

 

Фінансовий аспект

Перш за все, оскільки сонячна електростанція під «зелений тариф» є бізнесом, майбутні власники СЕС приймають рішення спираючись на фінансові показники. Тому, щоб не збиватися з пантелику та не «роздумувати у хибному напрямку», слід одразу наголосити, що немає помітної різниці у вартості дахового та наземного монтажу СЕС. А це означає, що можна неупереджено обирати місце для встановлення фотомодулів, керуючись найвигіднішим положенням відносно Сонця.

 

«Ідеальні умови» для встановлення СЕС

Ідеальними вважаються умови, при яких сонячні панелі сприймають якомога більше прямого сонячного світла. Такими умовами є:

  • Орієнтація на Південь. Якщо панелі дивляться на Південь, вони будуть освітлені протягом усього дня. Допустимою орієнтацією, яка не спричинить суттєвого зменшення виробітку панелей, є Південний Схід.                                                                                                                         
  • Кут нахилу до горизонту – 30-35°. В такому положенні фотомодулі сприйматимуть найбільше прямого сонячного проміння протягом року, що позитивно впливатиме на ефективність їх роботи.                                                                                                                                                                
  • Відсутність затінення. Для того, щоб сонячні панелі видавали «максимум», вони повинні бути вільні від тіні.  

При орієнтації панелей, яка сильно відрізняється від рекомендованої, їх ефективність помітно знижується. Наприклад, якщо дах орієнтований на Захід, а кут нахилу відносно горизонту - 40°, ефективність панелей зменшиться на 10%.

              

 

Даховий монтаж

У багатьох випадках, встановлення СЕС на даху є найоптимальнішим варіантом. Ось декілька переваг такого монтажу:

  • Ефективність використання площі. Дах – площа, яка використовується виключно для гідро, та тепло ізоляції будинку. Отже, розміщення сонячних панелей на даху, лише додає йому цінності, не вимагаючи нічого у відповідь.
  • Відсутність затінення. При даховому розміщенні панелей менша імовірність того, що сусідні об’єкти (огорожа, рослини, інші будівлі, тощо) будуть їх затінювати.
  • Компактність. При правильному кутові нахилу даху, панелі лягають паралельно до покрівлі, а отже потребують меншої площі, ніж при монтуванні на додатковій конструкції.

    Солнечные батареи 280 Вт Amerisolar (поликристаллические)Солнечные батареи 270 Вт JASolar class A

Однак, є ряд вимог, які слід враховувати при встановленні СЕС на даху.

Перш ніж монтувати сонячні панелі на дах, слід переконатися, що він є достатньо міцним. Якщо дах новий, то проблем з монтажем не буде. Якщо ж мова іде про старий дах, то варто спочатку його підсилити та відремонтувати, а вже потім монтувати туди фотомодулі.

Не менш важливим є матеріал покрівлі. Сонячні панелі не монтуються на азбестову покрівлю (шифер чи етерніт), оскільки вона є дуже крихкою та може бути сильно пошкоджена під час монтажних робіт. Якщо орієнтація даху відповідає «ідеальним умовам» монтажу панелей, необхідно спочатку замінити покрівлю на профнастил або черепицю, а вже потім монтувати панелі.

Також варто враховувати рівномірність даху. Димоходи, вентиляційні канали, світлові вікна, та інші елементи суттєво обмежують кількість панелей, які можуть бути встановлені на дах.

    

Ще один важливий фактор – відсутність об’єктів, що затінюють дах. Панелі варто монтувати на поверхні, максимально позбавлені від тіні (дерева, сусідні споруди, тощо).

Тож, якщо дах містить багато зламів, виступів, чи інших нерівностей, це може значно ускладнити монтаж (а отже і збільшити його вартість), та зменшити кількість сонячних панелей.

Окрім того, орієнтація даху не завжди є близькою до «ідеальних умов», що, в свою чергу, призводить до зменшення виробітку СЕС. Якщо кут нахилу даху менший за 15°, то панелі встановлюються з підніманням кута. Це призводить до збільшення площі, необхідної під панелі у 2 рази, та помітно здорожує вартість монтажних робіт.

        Солнечные батареи JinkoSolar 280 Вт 5BB (поликристаллические)Солнечные батареи Longi Solar 360 Вт 5BB (монокристаллические)

Якщо орієнтація чи конструкція даху не відповідають бажаним вимогам, варто розглянути наземний спосіб монтажу сонячних фотомодулів.

 

Наземний монтаж

Прибудинкова ділянка може стати ідеальним варіантом для розміщення СЕС. Серед переваг встановлення СЕС на наземній конструкції найбільш суттєвими є:

  • Правильна орієнтація. Оскільки конструкції монтуються спеціально під панелі, їх орієнтація відповідає «ідеальним умовам» монтажу панелей. Це означає, що потенціал панелей буде використовуватися максимально.
  • Простота обслуговування. При наземному монтажі, сонячні панелі простіше очищувати від снігу та бруду.
  • Ширші можливості. При встановленні панелей на наземні конструкції, розмір СЕС не обмежується площею даху, а отже можна встановити станцію більшої потужності.

Солнечные батареи Longi Solar 300 Вт LID Mono PERC (монокристаллические)Солнечные батареи 260/270/280 Вт RISEN (поли)

При виборі неземного монтажу, слід враховувати, що для встановлення панелей потужністю 1 кВт потрібно 14-16 м. кв. земельної ділянки. Окрім того, є декілька вимог, яким ця ділянка повинна відповідати.

Перш за все, відсутність затінення. Навіть незначна тінь призводить до суттєвого зниження генерації та деградації фотомодулів. Отже, слід переконатися що ділянка, де встановлюватимуться конструкції, є достатньо віддаленою від споруд, огорож, дерев, та інших джерел тіні.

По-друге, важливою умовою є наявність на ділянці житлової нерухомості, зданої в експлуатацію.

 

Комбінований монтаж

Такий варіант монтажу є ідеальним для випадків, коли площа «правильного» даху є недостатньою для встановлення СЕС бажаної потужності. Він передбачає встановлення частини сонячних панелей на даху будинку чи прибудинкових споруд, а решту – на наземній конструкції, розташованій на прибудинковій території.

При комбінованому монтажі слід враховувати усі вимоги, які стосуються дахового та наземного монтажу.

 

Як бачимо, вибір місця встановлення сонячних панелей є досить складним процесом. Саме тому, чітко визначити кількість панелей, які можна встановити на певній споруді чи території, можливо лише після огляду даху чи території фахівцем. Попередні розрахунки можуть бути зроблені орієнтуючись на прямі заміри даху чи прибудинкової території, кадастровий номер ділянки чи координати її розміщення (Google Maps), а також фото даху з розмірним орієнтиром (наприклад, чітко видима кількість рядів металочерепиці).

Чим більше даних надано, тим точніші розрахунки можуть бути зроблені.